Molekulinė alkoholinės priklausomybės priežastis.
Naujojo tyrimo tikslas, kad ir kaip būtų keista, yra paprastas. Nustatyti molekulinį mechanizmą, kuris formuoja priklausomybę. Kadangi iki šiol nežinoma, kokios substancijos (baltymai, mediatoriai, hormonai) skatina galvos smegenų struktūros ir funkcijų pokyčius. Gydytojai žino smegenų sritis, daug žino apie pakitusias funkcijas, tačiau… labai mažai apie tas medžiagas, kurios visą tai sukelia.

 

„Šiuo metu žiniasklaida skiria daug dėmesio opiatams ir narkomanijai. Tačiau piktnaudžiavimas alkoholiu – daug rimtesnė problema: pasaulyje dėl alkoholizmo kasmet miršta 3,3 milijonai žmonių. Deja, rinkoje egzistuoja tik keletas preparatų, gebančių sumažinti potraukį ir užkirsti kelią alkoholizmo recidyvams, ir nei vienas iš jų nedirba labai gerai“, – sako Dorit Ron, mokslų daktarė, profesorė ir San Francisko universiteto Neurologijos skyriaus Priklausomybės ląstelinės biologijos katedros vadovė, naujojo tyrimo autorė.

Šis daktarės Dorit Ron tyrimas – tai gilus priklausomybės molekulinio pagrindo tyrimas. Jau buvo žinoma, kad piktnaudžiavimas alkoholiu sukelia baltymo, vadinamo mTORC1 ir susijusio su atlyginimo sistema, koncentracijos padidėjimu galvos smegenų srityje. Atlikta eilė tyrimų, įrodančių, kad šio baltymo blokavimas ženkliai sumažina potraukį alkoholiui ir „pertraukia“ užburtą ratą. Tačiau vaistas blokavimui – o tai yra imunodepresantas rapamicinas – sukelia nemažą pašalinį poveikį ir negali būti naudojamas bandymuose su žmonėmis.

Tada autoriai paklausė savęs: o kas, jeigu baltymas mTORC1 – viso labo tik kitų aktyviųjų medžiagų pirmtakas ir jeigu būtent pastarosios sukelia gilius pokyčius nervų sistemoje?

Buvo atliktas didžiulis darbas, ištyrinėti visi baltymai, kurių sintezė padidėja dėl mTORC1 koncentracijos didėjimo. Ir gautas rezultatas:

„Nustatėme naują baltymą, kuris vaidina pagrindinį vaidmenį keičiantis neuronams branduolyje accumbens, kas vėliau sukelia problemas su alkoholiu”, – pasakė Ron.

Tai – baltymas prosapip1, kurį blokuojant ženkliai mažėja potraukis alkoholiui ir dėmesys persikelia į kitus interesus. Iš tikrųjų – nustatytas specifinis alkoholinės priklausomybės kaltininkas.

Tokiu būdu – šis darbas atveria vaistų kūrėjams pradinį tašką ligos gydymui. Ir parodo, kaip baltymų molekulė gali sunaikinti smegenis ir valdyti gyvenimą.

 

Nuolaidos