Elektroninės cigaretės: nustatyta didelė aromatinių skysčių naudojimo žala.

Elektroninės cigaretės: nustatyta didelė aromatinių skysčių naudojimo žala.

Šiuo metu manoma, kad elektroninės cigaretės – nekenksmingas tradicinio rūkymo pakaitalas. Dar daugiau – kad elektroninės cigaretės yra patrauklios (ypač jaunimui) tuo, jog galima pasirinkti įvairias aromatines medžiagas, kurios yra malonios rūkančiajam (vaiperiui) ir aplinkiniams.

Tačiau kol kas išpučiamų garų debesies (vaipo) komponentų sudėtis nėra gerai ištirta. Keli ankstesni tyrimai parodė, kad rūkant elektronines cigaretes formuojasi aerozolinis debesis, kurio sudėtyje yra daug kancerogeninių (sukeliančių vėžį) substancijų.

T okio tyrimo, atlikto Nevados Desert Research Institute, mokslininkų tikslas – nustatyti toksiškas medžiagas vaipo debesyje, išmatuoti jų koncentraciją ir sudaryti rekomendacijas.

Darbas “Aromatizatoriai – toksiškų aldehidų šaltinis, rūkant elektronines cigaretes”, publikuotas žurnale Environmental Science & Technology, įtikinamai parodo, kad rūkant elektronines cigaretes su aromatizatorių, susidaro dideliu kiekiu toksiški aldehidai, visų pirma – formaldehidas. Tai – ypač nuodingos medžiagos, kurių koncentracija garų debesyje, BET KAIP ĮTRAUKIANT, viršija nustatytas pavojingų cheminių medžiagų normas.

Tolimesnė analizė parodė, kad rūkant elektronines cigaretes su aromatiniais skysčiais, aromatizatoriaus išsiskaidymas greito kaitinimo metu išskiria toksiškus aldehidus, kurių koncentracija, pamatuota pačiu kruopščiausiu būdu, yra ypač pavojinga sveikatai. Dar daugiau – aldehidų koncentracija didėja, priklausomai nuo aromatizatoriaus koncentracijos.

Šio fakto patvirtinimui buvo atlikti tikslūs eksperimentai su 3 įvarios konstrukcijos elektroninėmis cigaretėmis, kurios labiausiai paplitusios rinkoje. Kiekvienas cigaretės tipas  išbandė aromatą, darant 4-sekundžių įtraukimus su 30-sekundžių intervalais. Buvo išbandomos 5 aromatinių substancijų rūšys ir 2 rūšių skysčiai be aromatizatorių. Eksperimentas vyko taip, kad kiti faktoriai (cigarečių konstrukcijos ypatumai, vaipo tirpikliai ir t.t.) neįtakotų aldehidų formavimosi. Daugelis vaipingo faktorių maksimaliai atitiko realią aplinką, o rezultatai buvo matuojami tris kartus kiekvienam eksperimentui.

Absoliučiai visuose eksperimentuose aldehidų koncentracija debesyje su aromatizuojančiais skysčiais viršijo nekenksmingą lygį.

 

“Vienas įkvėpimas iš bet kurios aromatizuotos elektroninės cigaretės suformuoja tokią aldehidų koncentraciją, kuri yra neleistinai pavojinga rūkančiajam”  – teigia profesorius, mokslų daktaras A.Khylstov.

 

Šių tyrimų rezultatai iškelia labai rimtus klausimus apie elektroninio rūkymo nekenksmingumą ir, žinoma, bus tolimesnių tyrimų šioje srityje priežastimi.

 

Nuolaidos