Paauglių impulsyvumo ir alkoholizmas

Išaiškintas pagrindinis paauglių alkoholizmo kaltininkas

Sasekso universiteto psichologai kartu su Europos tyrėjų komanda aptiko genetinį ryšį tarp paauglių impulsyvumo ir alkoholizmo. Kaltininkas – genas KALRN, kuris atsako už centrinės nervų sistemos vystymąsį. Rezultatai publikuojami žurnale „Frontiers in Genetics“.

Genas KALRN koduoja ypatingąjį baltymą, kuris dalyvauja ataugų susiformavime nervų ląstelių paviršiuje. Šie „spygliukai“ prisideda prie jungčių tarp neuronų susidarymo ir yra labai svarbūs įvairioms psichinėms bei kognityvinėms funkcijoms. Nustatyta, kad KALRN susijęs su tokiais sutrikimais, kaip dėmesio deficito sindromas ir hiperaktyvumas.

Tyrėjai jau žinojo, kad tarp impulsyvumo ir piktnaudžiavimo alkoholiu yra tam tikras ryšys, taip pat tai, kad priklausomybių atsiradimui įtakos gali turėti genetiniai veiksniai. Nežiūrint į tai, labai sunku nustatyti, kurie būtent genai iš didžiulio kiekio galimų kandidatų yra psichinių sutrikimų šaltinis. Kad susiaurinti paieškos sritį, mokslininkai atliko eksperimentus su pelėmis, tirdami jų impulsyvų elgesį. Jiems pavyko išskirti pavyzdinį rinkinį genų, kurie gali turėti atitinkamą poveikį.

Psichologai atliko 1400 paauglių apklausą, kurioje savanoriai nurodė savo įpročius ir taip pat – savo ryšį su alkoholiu bei narkotikais. Po to jaunuoliai dalyvavo teste, kuriame buvo vertinamas jų gebėjimas laukti atpildo. Eksperimento metu paauglių smegenys buvo skenuojamos funkciniu tomografu. Kai tiriamųjų rezultatus sulygino su jų genetiniais profiliais, pasirodė, kad daugelis genų, susijusių impulsyvumu pas peles, yra susiję su impulsyvumu bei potencialiu alkoholizmu ir pas paauglius. O centrinė grandis yra genas KALRN, kurio nepakankamas aktyvumas gali pasitarnauti kaip specifinis dėmesio deficito ir hiperaktyvumo žymuo.


Nuolaidos