Rūkymas sukelia insulta
Suomijos mokslinkai išsiaiškino, kad tabako politika, nukreipta į kovą su rūkymu, leidžia ženkliai sumažinti subarachnoidinės hemoragijos (labiausiai mirtinos insulto formos) atvejų dažnumą. Darbo rezultatai publikuojami žurnale Neurology.

Medikai įvertino insultų dažnumą per 15 metų laikotarpį (1998-2012). Pasirodė, kad kraujo išsiliejimo dažnumas buvo tiesiogiai priklausomas nuo rūkančiųjų skaičiaus. Žmonių, ištiktų insulto, skaičius sumažėjo 45 procentais tarp moterų, vyresnių negu 50 metų, ir 26 procentais tarp to paties amžiaus vyrų. Tuo pačiu, 15-64 metų amžiaus rūkančiųjų skaičius Suomijoje sumažėjo 30 procentų.

Pasak mokslininkų, rezultatai neparodo priežasties-pasekmės tarpusavio ryšio, tačiau labai tikėtina, kad valdžios pastangos kovoti su rūkymu įtakojo subarachnoidinės hemoragijos atvejų dažnumo rodiklius.

Subarachnoidine hemoragija vadinama išsiliejusio kraujo sankaupa ertmėje tarp smegenų dangalų. Ji gali išsivystyti dėl arterinės aneurizmos plyšimo, šios zonos kraujagyslių ypatumų arba dėl kaukolės-smegenų traumos. Pavyzdžiui, galvos smegenų kraujagyslių aneurizma nustatyta 10 procentų žmonių, vyresnių negu 70 metų, tačiau daugumoje atvejų ji neplyšta. Tyrimai taip pat parodė, kad rūkymas yra vienas svarbiausių kraujo išsiliejimo rizikos veiksnių.


Nuolaidos